S

Elektronika i programowanie. Damian Kaniecki

Laminarka pcb

Panel przedni sterownika laminarki

Do kompletu urządzeń służących do wytwarzania płytek PCB brakowało tylko dobrej laminarki. Początkowo używałem oryginalnej Lervia KH4410, jednak po kilku próbach zdecydowałem się na podwyższenie temperatury rolek.

Zmieniłem płytkę sterownika na własną. Dzięki temu mogłem używać laminarki zarówno do PCB, jak i do tradycyjnego laminowania papieru (panele przednie urządzeń).

Jako czujników temperatury użyłem popularnych czujników rezystancyjnych PT100. Po osiągnięciu żądanej temperatury komparator LM2903 odłączał grzałkę przy pomocy pary triak-optotriak.

Nowa płytka miała wymiary i rozkład oryginalnej płytki sterownika, więc idealnie wpasowała się w obudowę laminarki.

Schemat poprawionej płytki Lervia KH4410

Projekt płytki PCB

Wytrawiona płytka PCB

Zmontowana wersja płytki Lervia KH4410

Niestety - po kilku użyciach "podkręconej" wersji KH4410 laminarka, a konkretniej jej plastikowe prowadnice po prostu się rozpłynęły.

Postanowiłem zbudować własną wersję laminatora PCB!

Tym razem miało to być urządzenie sterowane przy pomocy mikrokontrolera (no a jak!), miało posiadać możliwość regulacji temperatury rolek, a także wyświetlać jej wartość.

Wybór padł na mikrokontroler AVR ATMega8. Po wciśnięciu przycisku programowania, za pomocą potencjometru możemy ustalić wartość temperatury rolek w zakresie 90-180°C. Pozwala to w sposób płynny dopasować wartość temperatury w zależności od użytego materiału i grubości laminatu. Po zaprogramowaniu żądanych wartości na wyświetlaczu LED naprzemiennie wyświetlane są wartości: zaprogramowanej temperatury, temperatury rolek i temperatury grzałek. Po osiągnięciu zadanej wartości urządzenie informuje o tym używając sygnału akustycznego. Dodatkowo na panelu przednim sterownika umieściłem diody LED wskazujące zasilanie urządzenia, pracę grzałek, oraz osiągnięcie żądanej temperatury. Tradycyjnie cały program napisałem w C przy pomocy środowiska Eclipse.

Rolki umieściłem w grubym, odpornym na temperaturę laminacie. Docisk reguluje sprężyna umożliwiając termotransfer różnych grubości laminatów. Całość po prostu przymocowałem do deski.

Schemat nowej wersji laminarki

Projekt płytek PCB

Płytka PCB gotowa do trawienia

Sterownik laminarki w obudowie

Schemat poprawionej płytki Lervia KH4410

Nowy sterownik laminarki

Laminator w całej okazałości