Wytrawiarka
Cel projektu
W celu automatyzacji procesu wytwarzania płytek PCB postanowiłem doposażyć moją "pracownię" w wytrawiarkę. Urządzenie w założeniu powinno podgrzewać roztwór wytrawiacza i utrzymywać jego temperaturę w granicach 40 stopni Celsjusza. Należy zapewnić ruch roztworu wytrawiacza, by nie dopuścić do podtrawiania ścieżek.
Schemat układu i PCB
Urządzenie steruje dwoma akwariowymi grzałkami o łącznej mocy 200W. Do ich załączania użyłem triaka BT163 sterowanego za pomocą optotriaka MOC3042. Sercem wytrawiarki został mikrokontroler AVR ATtiny24. Jego zadaniem jest pomiar temperatury roztworu wytrawiacza i załączanie grzałek, gdy temperatura spadnie poniżej 40 stopni Celsjusza. Histerezę ustaliłem na poziomie 2 stopni. Do pomiaru temperatury użyłem układu LM35, odczytując wynik za pomocą przetwornika ADC, a następnie wyświetlając jej wartość na multileksowanym, siedmiosegmentowym wyświetlaczu LED.
W celu niedopuszczenia do podtrawiania ścieżek zastosowałem wymuszony ruch płynu w naczyniu z wytrawiaczem. Na dno naczynia poprowadziłem rurkę doprowadzającą powietrze z pompki akwarystycznej. Okazało się, że ruch wytrawiacza był niewystarczający, dlatego w ostatecznej wersji wytrawiarki dodatkowo zastosowałem mały filtr akwariowy.
W przypadku naczynia na wytrawiacz postanowiłem zdać się na fachowców i zamówiłem u szklarza miniakwarium - niewielkie naczynie o pojemności 2 l. Urządzenie mimo swojej prostoty doskonale spełnia swoją rolę. Wszystkie płytki PCB wykorzystywane w moich projektach zostały wytrawione dzięki tej właśnie wytrawiarce. Urządzenie w akcji przedstawia się następująco:
